Information for Ivy Faculty & Staff Members

Committees

Membership: Three tenured/tenure-eligible faculty or non-tenure-eligible faculty members with college voting rights, two undergraduate students, an Associate Dean and a designated individual from undergrad advising office.

  1. Tony Townsend (ISBA), Chair
  2. Truong (Chuck) Duong (FIN)
  3. Meltem Denizel (SCM)
  4. Undergraduate student – Morgan Hawkins
  5. Undergraduate student – Ken Galbraith
  6. Valentina Salotti (ADMIN; non-voting)
  7. Kelly Pistilli (Undergrad advising office; non-voting)
  8. Michele Tapp (Academic Reinstatement, Undergrad advising office; non-voting)

University Honors Committee representative determined at the first meeting.

Chair: Faculty member elected by voting members of the committee – represents the College on the Faculty Senate Academic Standards and Admissions Committee.

Term of voting members: No more than two new faculty members appointed in any one year.

Membership: Dean (chair), Associate Dean(s), department chairs, Chair of Faculty Executive Committee, and Faculty Senate Caucus Chair.

  1. David Spalding (Dean)
  2. Scott Johnson (Interim Associate Dean)
  3. Valentina Salotti (Associate Dean)
  4. Brad Trinkle (Chair, ACCT)
  5. Jamie Brown (Chair, FIN)
  6. Deidra Schleicher (Chair, MGMT & ENTSP)
  7. Sekar Raju (Chair, MKT)
  8. Scott Grawe (Chair, SCM)
  9. Kevin Scheibe (Chair, ISBA)
  10. Arnie Cowan (FEC Chair)
  11. Rahul Parsa (FIN), Caucus Chair

Membership: Three tenured/tenure-eligible faculty (no more than two from same dept.), three students (two undergrads, one grad), the Information Technology Manager and an Associate Dean

  1. Jim Kurtenbach (ACCT)
  2. Bill Rose (SCM)
  3. Young Woong Park (ISBA), Chair
  4. Undergraduate student- Kathryn Cosgrove (SCM)
  5. Undergraduate student- Brandon Nitto (FIN/ACCT)
  6. Graduate student – Staci Nevinski (ACCT)
  7. Greg Buttery (Information Technology manager; non-voting)
  8. Scott Johnson (ADMIN; non-voting)

Chair: Faculty member elected by voting members of the committee—represents the college on the University Committee on the Advancement of Student Technology for Learning Enhancement (CASTLE)

Term of voting members: Faculty, two year staggered (no more than two new members appointed in any one year); students, until the end of current academic year, renewable.

Membership: Six tenured/tenure-eligible faculty or NTE faculty with college voting rights, one from each dept., an Associate Dean, Directors of Graduate Programs, and an individual from each the undergrad and graduate advising offices (non-voting).

  1. Christine Denison (ACCT)
  2. Travis Sapp (FIN)
  3. Mike Howe (MGMT)
  4. Sree Nilakanta (ISBA), Chair
  5. Huifang Mao (MKT)
  6. Peter Ralston (SCM)
  7. Scott Johnson (ADMIN; non-voting)
  8. Valentina Salotti (ADMIN; non-voting)
  9. Stephanie Larson (Undergrad office; non-voting)
  10. Diann Burright (Undergrad office; non-voting)
  11. Sarah Wilson (Grad office; non-voting)

Chair: Elected by voting members of the committee – represents the college on the Faculty Senate Curriculum Committee.

The Associate Dean responsible for Graduate Programs represents the college on the Graduate College Curriculum Committee.

Term of voting members: Faculty, two year staggered (no more than three new members appointed in any one year).

Membership: Six tenured/tenure-eligible faculty, one from each of the college’s six departments.

  1. Yonghong Jia (ACCT), Chair
  2. Xiaolu Wang (FIN)
  3. Annaleena Parhankangas (MGMT)
  4. Abhay Mishra (ISBA)
  5. Yoshi Suzuki (SCM)
  6. John Wong (MKT)

Chair: Elected by voting members of the committee – represents the College on the University Faculty Senate Recognition and Development Committee.

Term of voting members: Faculty, two year staggered (no more than three new members appointed in any one year).

Membership: All College of Business Faculty Senators plus the FEC Chair and two At-large members. All members vote.

  1. Tony Townsend (ISBA)
  2. Arnie Cowan (FIN), Chair
  3. Marc Anderson (MGMT)
  4. Jose Rosa (MKT)
  5. Haozhe Chen (SCM)
  6. Olena Watanabe (ACCT)
  7. Rahul Parsa (FIN), Caucus Chair
  8. Diane Janvrin (At-large)
  9. Qian Wang (At-large)

Chair: elected by the general faculty

Term of voting members: Faculty Senators, three year staggered; FEC Chair, two years (calendar year basis).

Membership: Three tenured/tenure-eligible faculty or NTE faculty with college voting rights.  Associate Dean for Academic Affairs and the Study Abroad Coordinator for the college serve as non-voting members.

  1. Hua Sun (FIN)
  2. Lingyao (Ivy) Yuan (ISBA)
  3. Beatriz Pereira (MKT)
  4. Toyin Clottey (SCM)
  5. Ryan Bhattacharyya (MGMT)
  6. Cyndie Jeffrey (ACCT)
  7. Taylor Shire (Study Abroad Coordinator; non-voting)
  8. Valentina Salotti (ADMIN; non-voting)

Chair: Elected by voting members of the committee.

Study Abroad Coordinator represents the college on the Education Abroad Committee and the Associate Dean for Academic Affairs represents the college on the Council on International Programs (CIP).

Term: Two-year appointment.

Membership: Business faculty teaching the MBA core courses.

  1. Sunghan (Sam) Lee (ACCT)
  2. Darin Wohlgemuth (ECON)
  3. Jamie Brown (FIN)
  4. Pol Hermann (MGMT)
  5. Melissa Chamberlin (MGMT)
  6. Xuhui (David) Wo (MGMT)
  7. Jim Summers (MGMT), Chair
  8. Rahul Parsa (FIN)
  9. Rui (Ray) Chen (ISBA)
  10. Sekar Raju (MKT)
  11. Henrik Sternberg (SCM)
  12. Valentina Salotti (ADMIN; non-voting)

Chair: Elected by voting members of the team.

Terms: Normally three years and are renewable. No more than three new Core Team members appointed in any one year.

Membership: Four to six tenured or tenure-eligible faculty members of the college appointed by the Dean, one of whom is the Academic Director of the Neuro Lab, as needed to represent faculty interested in using the lab, with a maximum of one faculty member per curricular area, and the Neuro Lab Manager (non-voting). At the Dean’s discretion, one Iowa State University faculty member outside the college who has needed expertise may be appointed as an additional voting member.

  1. TBD, Chair
  2. Samantha Cross (MKT)
  3. Lingyao (Ivy) Yuan (ISBA)
  4. Xuhui (David) Wo (MGMT)
  5. TBD – (outside expert)
  6. Joey George, chair (acting Academic Director)
  7. TBD – Neuro Lab Manager (ex-officio member)

Chair: Academic Director of the Neuro Lab.

Term of voting members: Academic Director — duration of appointment to the director position, up to three years, renewable; other voting members — two years, renewable.

Membership: DOGE for the Ph.D. Program, all members of active doctoral area committees, and Associate Dean for Graduate Programs (non-voting).

  1. Melissa Chamberlin (MGMT)
  2. Brandon Mueller (ENTSP)
  3. Abhay Mishra (ISBA)
  4. Ju-Yeon Lee (MKT)
  5. Pat Daugherty (SCM)
  6. Paul Koch (DOGE for the PhD Program), Chair
  7. Scott Johnson (Interim Associate Dean for Research; non-voting)

Chair: DOGE for the Ph.D. Program.

Term of members: Members serve for the duration of their appointments as Ph.D. program chair, area committee member or associate dean for graduate programs.

Membership: Six tenured faculty with the rank of full professor or higher (one from each dept.); elected by their department (tenured faculty with rank of full professor or higher).

  1. Bill Dilla (ACCT)
  2. Arnie Cowan (FIN), Chair
  3. Andreas Schwab (MGMT)
  4. Steve Kim (MKT)
  5. Frank Montabon (SCM)
  6. Dan Zhu (ISBA)

Chair: Elected by the committee members.

Term: One-year appointment

Membership: One tenured/tenure-eligible or NTE faculty (with college voting rights) member representing each of the primary undergraduate majors (note: except Business Econ); the associate deans serve as non-voting members.

  1. Mike Bootsma (ACCT), Chair
  2. Bruce Kraft (FIN)
  3. John Watt (MGMT)
  4. Andrew Crecelius (MKT)
  5. Tim Smith (ISBA)
  6. Amber Bellville (SCM)
  7. Scott Johnson (ADMIN; non-voting)
  8. Valentina Salotti (ADMIN; non-voting)

Chair: Elected by voting members of the committee—serves on the Faculty Senate Outcomes Assessment Committee.

Term of voting members: Faculty, two-year staggered (no more than four new members appointed in any one year).

Membership: Six tenured/tenure-eligible faculty or NTE faculty (one from each department), the Ivy College Equity Advisor, Associate Dean for Academic Affairs, and the Ivy College DMSS.

  1. Rui (Ray) Chen (ISBA) – Ivy College Equity Advisor, Chair
  2. Priyanka Jayashankar (MKT)
  3. Monica Gordillo (MGMT)
  4. Chengxin (Kathy) Cao (ISBA)
  5. Suning Zhang (ACCT)
  6. Kathryn Holmstrom (ACCT)
  7. Tracy Turner (FIN)
  8. Emily Kohnke (SCM)
  9. Brady Talley – Director of Multicultural Student Success (DMSS)
  10. Valentina Salotti – Associate Dean for Academic Affairs

Chair: The Ivy College Equity Advisor serves as chair.